Луговська Ольга Володимирівна

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [11]
Інформація для батьків [6]
Інформація для батьків
Семінар вчителів початкових класів [1]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Г.К.Андерсен. Уривки з казки "Гидке каченя".

Тема: Г.-К.Андерсен. Уривки з казки «Гидке каченя».

Мета: удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; вчити складати план твору; розвивати вміння знаходити у структурі тексту описи, міркування; виховувати любов до уроку.

Обладнання: ілюстрації до казки «Гидке каченя», складові таблиці, смайлики, мультимедійний супровід, сигнали, мікрофон, аплікація озера, малюнки лебедів, пісня «Лебедине кохання», пісня «Дождик босиком», муз.П.Чайковського «Квітень».

 

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Девіз уроку

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно мпрацювати.

 

ІІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

  1. Розчитування.

Читання складової таблиці (індивідуально).

  1. Вправи для розвитку мовного апарату.
    1. Робота із скоромовкою

У ставку гуськом стоять

Гусенятка й гуска.

Гусенята плюскотять,

Гуска носом плюска.

 

  1. Робота над чистомовкою.

Ла-ла-ла – качечка у своєму гнізді була.

Ла-ла-ла – вона качаток своїх висиджувала.

Ся-ся-ся – ось предостаннє на білий світ з’явилося.

Ся-ся-ся – з великого яйця дитя пізніше вилупилося.

 

  1. Читання «слів-пірамід».

Хутір (чол.од.)

Милість (ж.од.)

Голос (чол.од.)

Незграбне

Набридне (майю.)

Селезень (чол.од.)

Пригнічував (майб.)

  •  

Насміховисько (сер.од.)

  •  
  •  

 

  1. Читання слів «ланцюжком»
  2. Робота в парах
  • Прочитати іменники, визначити їх рід і число.
  • Прочитати дієслова, визначити їх час.

 

4. Прочитати слова по рядках

 

Вб – г – ї                         з – м –

Л – х -                             в – д –

В – л – чн – х                 пт – х

Пр – з – р – ї                  пт – х – в

П – п – л – ст – й           х – т – нк –

 

Робота в парах

 

- Які слова можно з’єднати, щоб утворилися словосполучення? (робота в парі).

- Як одним словом можна назвати кожну групу слів? (прикметники, іменники)

 

ІV. Перевірка домашнього завдання

1. Загадка

Що це ще за чудеса?

Подивись яка краса!

Птахи дивляться у воду

На свою чудову вроду.

Легко змахують крильми,

Ніби перший сніг зими,

Шиї довгі і гнучкі.

Що за красені такі? (Лебеді)

 

2. Бесіда.

- Яку роль відвів Андерсен лебедю у казці?

- Який шлях довелось пройти йому, доки не виросло?

 

Кадр «Абсолютна тиша»

3. Тести (з екрану)

 

Тест

  1. Качка висиджувала каченят:

а) у лісі

б) за канавою

 

  1. З останнього яйця вилупилося пташеня:

а) найменше

б) найбільше

 

  1. Качки гидкому каченяті:

а) зраділи

б) не прийняли його

 

  1. Побігло каченя і дісталося до:

а) вбогої хатинки

б) до лісу

 

  1. У бабусі жили:

а) кіт і гусак

б) кіт і курка

 

  1. Зима була:

а) холодна

б)тепла

 

  1. Пташеня поплило до лебедів, щоб:

а) познайомитись з ними

б) вони його вбили

 

  1. Лебеді його:

а) пестили своїми дзьобами

б) клювали боляче

 

  1. У садку діти побачили:

а) красивого лебедя

б) гидкого птаха

 

 

Взаємоперевірка

 

1 питання – 1 бал

Всього: 9 балів

1 – б

2 – б

3 – б

4 – а

5 – б

6 – а

7 – б

8 – а

9 – а

 

(Учні, які виконали тести без помилок, отримують смайлик)

 

V. Ознайомлення із темою уроку

- Продовжимо працювати над змістом казки Г.К.Андерсена «Гидке каченя».

Будемо вчитися читати, переказувати, виділяти описи, розповіді, міркування, вчитися бачити кожний новий крок головної дійової особи, розібратися, чому з нею відбувалися різні пригоди, як вона сприймає навколишній світ і яка вона.

 

VІ. Опрацювання казки

  1. Вибіркове читання:
  • Де народилося каченя? Зачитайте опис місця.
  • Якими були перші дії каченят?
  1. Читання в особах
  • Як чекала качка-мати каченяти з великого яйця?

Чиї слова? (качки, оповідача, каченяти)

  1. Виразне читання
  • Куди потрапило спочатку гидке каченя?
  1. Вибіркове читання
  • Куди вивела пташенят качка?
  • Які настанови дала дітям перед походом на пташине подвір’я?
  • Кому найнижче треба було вклонитись каченятам?
  • Чому?

Качка з каченятами у дворі

  • Як пташине подвір’я прийняло гидке каченя?
  • Як мати його захищала?
  • Чому гидке каченя вирішило втекти з двору?

Гидке одне каченя

  • Як виявляє своє ставлення до каченят автор у цей важкий та несправедливий час?
  1. Переказ
  • Куди потрапило каченя, коли втекло із двору?
  1. Міркування
  • Як оцінюєте втечу гидкого каченяти – схвалюєте чи засуджуєте? Обґрунтуйте свою думку.
  1. Вибіркове читання
  • Кого побачило каченя якось увечері? (кадр «Багато лебедів на воді»)
  • Прочитайте опис лебедів.
  • Які почуття пережило у цей момент каченя?
  • Як зимувалось йому?

Звучить музика Чайковського «Квітень»

  • Що трапилось одного весняного дня?
  • Яке рішення прийняло каченя, коли побачило лебедів?
  • У якому реченні автор казки показує відчайдушність каченяти?
  • Що у цей момент побачив птах у воді?
  • Що відчув молодий лебідь у зграї лебедів?

 

Фізкультхвилинка

  1. Складання плану казки

Робота в групах.

Кадр «План, який склав учитель».

План казки

  1. Вилуплення каченяти.
  2. Прогулянка до канави.
  3. Похід на пташине подвір’я
  4. Знущання птахів над гидким каченям.
  5. У бабусі.
  6. Незвичайне перетворення.
  7. Зустріч з прекрасними птахами.

Діти кожної групи зачитують план.

Вчитель.

  • Знайдіть помилку у моєму плані.

 

9. Практикум

Аналіз вчинків героїв

(На дошці таблиця із словами: добре, погано)

  • Чи є епізоди в казці, що засмучували вас?
  • Чи раділи ви разом із головним героєм? (Діти кріплять під словом добре сердечки, під словом погано – квадратики).

Добре

Погано

1. Плавати в канаві

2. Качка скубнула за потилицю

3. Мама захищає

4. Брати і сестри: «Хоч би тебе кішка з’їла гидку потвору»

11. Побачило лебедів

5. Мати: «Хоч би очі мої тебе не бачили»

12. Наступила весна

6. Дівчинка штовхнула ногою

13. Лебеді пестили його дзьобами

7. Курка його не терпіла

14. Побачило себе у воді

8. Кіт не визнав його

15. Діти були йому раді

9. Була холодна зима

16. Він став щасливий

10. Просило лебедів його вбити

 

Вчитель.

- Доброго чи поганого більше відбулося в казці?

- Чим казки закінчуються?

- Чи сподобалась вам казка?

- Чим?

 

10. Робота над характеристикою головної дійової особи.

1. Робота над ілюстраціями.

- Який епізод казки зобразив художник на малюнку?

1-й кадр – «3 лебеді на воді»

2-й кадр – «Лебідь сховав голову під крило»

- Яким було гидке каченя?

2. Робота у зошиті.

Запишіть, які риси характеру гидкого каченяти виявила його мати.

 

11. Обговорюємо

Визначення головної думки твору.

- Чи змінилось серце птаха, коли він дізнався, що він – лебідь?

- Яка головна думка твору?

 

Вчитель.

- Гордість ніколи нікого не прикрашала. Одна із заповідей Бога – не гордись.

 

VII. Домашнє завдання

с.99 – 105, читати і переказувати текст.

 

VIII. Підбиття підсумків

  1. Розповідь вчителя.
  • Відомо, що казка «Гидке каченя» відображає життя самого автора.

Провінціальний юнак, з якого глузували однолітки, університетські друзі, вчителі, що так схожі на дурних курей, пихатих індиків, зображених у казці, став чудовим і відомим казкарем, розправив свої крила, як білий лебідь, і полетів у широкий світ. Адже «не біда з’явилася у качиному гнізді, якщо ти вилупився з лебединого яйця».

 

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
  • Яке враження у вас від казки?
  • Що вас більше усього хвилювало?

Неважко здогадатися, що Андерсен мав на меті розповісти про те, як через пихатість одних часто страждають інші, кращі, розумніщі.

 

  • Що найбільше всього вразило?

 

  1. Звернення вчителя до учнів

Я хочу попросити вас, хоч на хвилинку замисліться, що поруч є люди, можливо, не дуже вродливі, можливо, не зовсім модно одягнені, але в їх грудях б’ється щире, лагідне, величне серце, завдяки якому ці люди схожі на прекрасних білих лебедів. Подумайте про те, що інколи вони потребують вашої допомоги, любові, доброти і підтримки.

 

Звучить пісня «Лебедине кохання».

 

На озеро чистої води прошу вас, діти, посадити свого лебедя – символа чистоти, досконалості, вірності, вірного кохання, мудрості.

Бажаю, щоб крило божественного птаха доторкнулося вашої душі.

 

(Діти кріплять птахів на дошці)

 

Оцінювання діяльності учнів.

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: BLV2108 (14.01.2017)
Переглядів: 2342 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
uCoz